Śledź nas na:Opowiadania Borowskiego - wybrane cytaty

Wybrane cytaty z Opowiadań Tadeusza Borowskiego.

1.„Niekiedy skala reagowania człowieka jest zbyt mała i gdy sięga tragicznego dna, wtedy wyzwala się w śmiechu." („Matura na Targowej")

2. „Zakładamy podwaliny jakiejś nowej, potwornej cywilizacji. Teraz dopiero poznałem cenę starożytności. Jak potworną zbrodnią są piramidy egipskie, świątynie i greckie posągi!" (...)Nie ma piękna, jeśli leży w nim krzywda człowieka. Nie ma prawdy, która tę krzywdę pomija. Nie ma dobra, które na nią pozwala." („U nas, w Auschwitzu...")

3.„Jakże to jest, że nikt nie krzyknie, nie plunie w twarz, nie rzuci się na pierś? Zdejmujemy czapkę przed esmanami wracającymi spod lasu, jak wyczytają, idziemy z nimi na śmierć -
i nic? Głodujemy, mokniemy na deszczu, zabierają nam najbliższych. Widzisz: to mistyka. Oto jest dziwne opętanie człowieka przez człowieka. Oto jest dzika bierność, której nic nie przełamie. A jedyna broń - to nasza liczba, której komory nie pomieszczą."
(„U nas,
w Auschwitzu...")

4.„To właśnie nadzieja każe ludziom apatycznie iść do komory gazowej, każe nie ryzykować buntu, pogrąża w martwotę. (...)" („U nas, w Auschwitzu...")

5.„Uśmiecham się i myślę, że człowiek zawsze na nowo odnajduje człowieka - przez miłość.
I że to jest rzecz najważniejsza i najbardziej trwała w życiu ludzkim."
(„U nas,
w Auschwitzu...")

6.A my tęsknimy do świata, w którym jest miłość drugiego człowieka, spokój od ludzi
i odpoczynek od instynktów. Widać takie jest prawo miłości i młodości."
(„U nas,
w Auschwitzu...")

7.„Głód jest wtedy prawdziwy, gdy człowiek patrzy na drugiego człowieka jako na obiekt do zjedzenia". („Dzień na Harmenzach")

8.„Jest prawo obozu, że ludzi idących na śmierć oszukuje się do ostatniej chwili. Jest to jedyna dopuszczalna forma litości." („Proszę państwa do gazu")

9.„Oszukańczy jest czas pracy, przy którym nie wolno mówić, siadać, odpoczywać. Oszukańcza jest każda szufla ziemi, którą niepełną wrzucamy do rowu. Patrz na to wszystko uważnie i nie trać siły, gdy jest Ci źle. Bo może z tego czasu obozu, z tego czasu oszustw będziemy musieli zdać ludziom żywym relację i stanąć w obronie zmarłych. (...) Bo żywi zawsze mają rację przeciw umarłym." („U nas, w Auschwitzu...")

10.„Jesteśmy niewrażliwi jak drzewa, jak kamienie. I milczymy jak ścinane drzewa, jak rąbane kamienie." („U nas, w Auschwitzu...")

 Zobacz także